Uchwała nr XII/112/07Rady Miasta Rypinaz dnia 28 września 2007w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomościNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.1) i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.2)

Uchwała nr XII/112/07
Rady Miasta Rypina
z dnia 28 września 2007


w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.1) i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.2)


Rada Miasta Rypina w Rypinie uchwala, co następuje:



§ 1.1.


W celu aktywizowania do podejmowania lub rozszerzania działalności gospodarczej rypińskich przedsiębiorców, przyspieszenia rozwoju gospodarczego miasta Rypina, wspierania tworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta Rypina, pobudzania zewnętrznych i lokalnych inwestorów do dokonywania nowych inwestycji na terenie miasta wprowadza się zwolnienia przedmiotowe w podatku od nieruchomości, zwane dalej „zwolnieniami od podatku od nieruchomości".

2. Zwolnienia od podatku od nieruchomości przysługują na zasadach określonych w mniejszej uchwale, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących pomocy publicznej dla przedsiębiorców.



§ 2.


Jeżeli w niniejszej uchwale jest mowa o:

1.       przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę
organizacyjną nie będącą osobą prawną, która we własnym imieniu wykonuje działalność
gospodarczą,

2.       dodatkowym miejscu pracy - należy przez to rozumieć miejsce (stanowisko) pracy, naktórym zatrudniona została przez przedsiębiorcę osoba na podstawie umowy o pracę,

3.       utworzeniu dodatkowego miejsca pracy - należy przez to rozumieć zawarcie umowy o pracę z osobą zatrudnioną na dodatkowym miejscu pracy w okresie kolejnych dwunastu
miesięcy,

4.   nowej inwestycji - należy przez to rozumieć inwestycję, która powoduje przyrost podstaw opodatkowania w podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla podatnika korzystającego ze zwolnienia na podstawie tej uchwały.



§ 3.1


Zwalnia się od podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz §5, na zasadach określonych w uchwale, nieruchomości lub ich części położone na terenie miasta Rypina, na których dokonano inwestycji powodujących powstanie nowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust.l nie może przekroczyć zwolnienia podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości, należnego za dany rok podatkowy.

3. Okres zwolnienia, o których mowa w ust. 1, uzależniony jest od ilości utworzonych dodatkowych miejsc pracy i wynosi:
 


 
4.       Jeżeli podatnik poszerza już prowadzoną działalność gospodarczą o nowe inwestycje, albo dokonuje nakładów inwestycyjnych na nieruchomości już opodatkowanej, co powoduje zwiększenie zatrudnienia oraz wzrost podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości, zwolnienie o którym mowa w § 3 ust. 3 obejmuje tylko nową inwestycję lub część nieruchomości, na której dokonano nakładów.

5.       W celu wykazania prawa do zwolnienia podatnik winien złożyć w Urzędzie Miejskim w
Rypinie wniosek wraz z dokumentami:
 
- kserokopią umów o pracę,
- zaświadczenie z ZUS o zgłoszeniu osób zatrudnionych do ubezpieczenia społecznego,
- oświadczenie o zmianach stanu zatrudnienia w okresie dwunastu miesięcy przed dniem
nabycia prawa do zwolnienia,
-   oświadczenie   czy   w   związku  z   zatrudnieniem  pracownika  korzysta  z  uprawnień
przewidzianych przez ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i
instrumentach rynku pracy lub ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-  informację o pomocy, której charakter de minimis został potwierdzony zaświadczeniem w
okresie 3 lat podatkowych, tj. łączna kwota pomocy de minimis przyznana w ciągu danego
roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych
- dokumenty obrazujące , iż podmioty nie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej
przykładowo: bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych za ostatni
rok obrotowy, informacji o posiadaniu zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek
na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne
-    informacje o każdej innej niż de minimis pomocy, otrzymanej (nie tylko w okresie 3-
letnim) w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, w związku z którymi będzie
udzielana pomoc na podstawie uchwały.

Wniosek wraz z wyżej wymienionymi załącznikami należy złożyć w terminie 30 dni od dnia:
    - rozpoczęcia działalności gospodarczej
    - oddania do użytku nowej inwestycji lub na której zakończono ponoszenie nakładów
inwestycyjnych i utworzenia dodatkowych miejsc pracy.



§ 4.1


 Zwalnia się od podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem ust.2 i 3 na okres jednego roku podatkowego nieruchomości, położone w centrum starego miasta Rypina przy ulicy:

 -Mławskiej do skrzyżowania z ulicą Dłutka,
 -Warszawskiej do skrzyżowania z ulicą Młyńską,
 -Piłsudskiego,
 -Plac Sienkiewicza,
 -Orzeszkowej,
 -Kilińskiego,
 -Rynek,
 -Jana Pawła II,
 -Tylnej,
 -Garncarskiej,
 -Gdańskiej,
 -21 Stycznia,
 -Kościuszki,
w których to budynkach odnowione zostały w całości elewacje frontowe budynku.

2.      Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust. 1 przysługuje nie częściej niż raz na 10 lat. Zwolnieniem mogą być objęte części budynków 15 letnich i starszych. Przyjmuje się, że okres ten liczy się od dnia oddania budynku do użytku do dnia złożenia wniosku o spełnieniu warunków uprawnionych do zwolnienia.

3.      Podatnik zamierzający skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości o którym mowa w ust.l obowiązany jest przed przystąpieniem do prac zgłosić zamiar korzystania ze zwolnienia na druku stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały oraz przedstawić opis i zakres opis prac remontowych, a w szczególności kolorystykę elewacji i uzyskać akceptację Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Rypinie.

4.      W celu udokumentowania dokonania remontu, o którym mowa w ust. 1 podatnik jest obowiązany   do   złożenia  w   Urzędzie   Miejskim   w  Rypinie   informacji   zawierającej: oświadczenie o wykonaniu prac wraz z ich zakresem i opisem oraz kserokopię faktur i rachunków potwierdzających dokonanie renowacji.

5.      Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust.l nie może przekroczyć zwolnienia podatkowego  z tytułu podatku od nieruchomości,  należnego  za dany rok podatkowy oraz udokumentowanej kwoty poniesionych wydatków na renowację.



§ 5.1.


Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w §3 nie przysługuje od nieruchomości będących przedmiotem własności albo pozostających w posiadaniu samoistnym przedsiębiorców, których podmioty powstały w wyniku przekształcenia, reorganizacji, likwidacji i upadłości chyba, że przedsiębiorcy zwiększają zatrudnienie w stosunku do okresu sprzed przekształcenia, reorganizacji, likwidacji lub upadłości.
2.Zwohuenia od podatku od nieruchomości, których mowa w §3 nie przysługują, jeżeli u przedsiębiorcy w okresie dwunastu miesięcy przed dniem, w którym nabyłby on prawo do zwolnienia, nastąpił spadek zatrudnienia poniżej stanu zatrudnienia sprzed tego okresu.
3. Punkt 2 § 5 nie dotyczy przedsiębiorców, w których nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia w wyniku ich podziału na więcej podmiotów, a suma osób w nich zatrudnionych nie zmniejszyła się w stosunku do stanu sprzed podziału.



§ 6.1


 Pomoc udzielana przedsiębiorcom na podstawie niniejszej uchwały jest pomocą de minimis w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz.U.UE L 379 z 28.12.2006). Wartość pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie 3 lat podatkowych nie może przekroczyć równowartości 200.000 EUR. Podmiotom gospodarczym działającym w sektorze transportu drogowego wartość pomocy brutto przez dowolny okres 3 lat podatkowych nie może przekroczyć kwoty 100 000 EUR.
Zgodnie z regułą kumulacji pomocy, zawartą w art. 2 ust. 5 rozporządzenia Komisji WE nr 1998/2006, podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może uzyskać pomocy de minimis, jeżeli otrzymał pomoc inną niż de minimis w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, a łączna kwota pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy.


 
§ 7.


Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje po złożeniu przez podatnika wniosku, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po utworzeniu dodatkowego miejsca pracy a w przypadku nowej inwestycji z chwilą powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w §4 przysługuje poczynając od początku roku podatkowego, w którym zakończono renowację elewacji budynku.



§ 8.1


Podatnik podatku od nieruchomości zobowiązany jest do składania Burmistrzowi Miasta informacji o zmianach stanu własności lub posiadania samoistnego nieruchomości objętych zwolnieniami od podatku od nieruchomości, o których mowa w §3 i 4, o zmianach sposobu ich wykorzystania oraz ilości osób zatrudnionych, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian. Obowiązek ten dotyczy okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości.

2. Podatnik traci prawo do zwolnień od podatku od nieruchomości w przypadku:
a)      likwidacji dodatkowego miejsca pracy w okresie korzystania ze zwolnienia w
podatku od nieruchomości,
b)      wystąpienia zaległości w płaceniu podatków stanowiących dochody budżetu Miasta
Rypina,
c)              postawienia w stan likwidacji,
d)             ogłoszenia upadłości,
e)              nie przekazania w terminie informacji, o której mowa w ust. 1.

3.  Jeżeli w ciągu roku podatnik utracił prawo do zwolnień od podatku od nieruchomości
określonych w §3 i §4 to w roku tym stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz.926 ze
zmianami).



§ 9.1.


 Podatnik podatku od nieruchomości, korzystający ze zwolnień od podatku od nieruchomości, jest zobowiązany do składania Burmistrzowi Miasta pisemnej informacji na druku stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały o wielkości otrzymanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis w terminie 20 dni od zakończenia I półrocza oraz w terminie 20 dni od zakończenia roku kalendarzowego.



§ 10.


Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Rypina do przekazywania Radzie Miasta Rypina sprawozdania ze zwolnień w podatku od nieruchomości przy sprawozdaniu z wykonania budżetu Miasta za każdy rok,



§11.


 Uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2013 roku.



§ 12.


Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Rypina.



§ 13.


Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.



Przewodniczący Rady Miasta Rypina
dr Piotr Gałkowski

 

Załącznik Nr 1 do Uchwały Rady Miasta Nr XII/112/07 (35kB) word

Załącznik Nr 2 do Uchwały Rady Miasta Nr XII/112/07 (33kB) word

 


 
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23,poz.220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 353, poz. 1271, Nr 214, poz.1806,   z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz.1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz.1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181,
poz. 1337.

2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 roku Nr 143 poz. 1199, z 2006 r. Nr 220 poz.l601,Nr225poz,1635,Nr245poz.l775,Nr249poz.l828,Nr251poz.l847.


Na ogólną liczbę 15 radnych, obecnych na sesji było 15/radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
 

metryczka


Opublikował: Marcin Żebrowski (21 listopada 2007, 10:49:36)

Ostatnia zmiana: Marcin Żebrowski (26 listopada 2007, 14:35:02)
Zmieniono: dodano załączniki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1476